Wystawa "Słownik kolumbianizmów"

Termin: 21.04.2017
Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk serdecznie zaprasza na inaugurację wystawy "Słownik kolumbianizów".

Dla wszystkich pasjonatów języka hiszpańskiego Ambasada Kolumbii w Polsce przygotowała, we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie oraz Biblioteką Jagiellońską, wystawę prezentującą 24 strony Słownika kolumbianizmów- jeden plakat odpowiada jednej literze alfabetu- będącą zaledwie próbką ogromnego projektu, który ma na celu zbadanie kolumbijskiego dorobku językowego. To pierwsza w Polsce tego typu prezentacja bazująca na słowniku, który składa się z 10 000 aktualnych i powszechnie używanych haseł i wyrażeń kolumbijskiej odmiany języka hiszpańskiego, pochodzących z różnych regionów kraju. Zawarte w nim hasła i wyrażenia odnoszą się zarówno do słownictwa ogólnego, jak i potocznego, języka młodzieżowego, a także terminów wywodzących sie z folkloru, kultury, oraz kolumbijskiej fauny i flory. Na obecnym etapie realizacji projektu słownik liczy 3 500 haseł, 4 000 definicji i 3 000 przykładów użycia.

Wystawa, objęta patronatem Ministerstwa Kultury Kolumbii, Insytutu Caro y Cuervo w Bogocie oraz Kolumbijskiej Akademii Językowej, jest jednym z działań prowadzonych w ramach Planu Promocji Kolumbii za granicą i nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kolumbii.

Oficjalna inauguracja wystawy, z udziałem Ambasador Kolumbii w Polsce, pani Victorii González Arizy, odbędzie się w piątek 21 kwietnia o godz. 12 w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3).W trakcie otwarcia wystawy, Aida Guerrero, Kolumbijka z warszawskiego Instytutu Cervantesa, opowie o regionalizmach kolumbijskich i ich użyciu w życiu codziennym.
Wystawa czynna w dniach 21 kwietnia-20 maja 2017, w godzinach otwarcia biblioteki.
Data opublikowania: 18.04.2017