Rosyjska kultura

PROPOZYCJE LEKCJI DLA LICEALISTÓW

1.

DZIEDZICTWO ZAKLĘTE W RĘKODZIELE
czyli skąd się wzięła rosyjska matrioszka?

Czas trwania: 1,5h

Miejsce: sala 003, IFWsch UJ, ul. Reymonta 4

Liczba uczestników: max. 20 osób

Termin: do uzgodnienia

Skąd się wzięły pękate babuszki zwane matrioszkami? Dlaczego Rosjanie lubią pić herbatę z samowaru? Celem lekcji jest zapoznanie uczestników z rosyjską kulturą, której przejawem jest oryginalne rosyjskie rękodzieło. Oprócz najbardziej znanego symbolu - rosyjskiej matrioszki - uczniowie zobaczą tradycyjne rosyjskie wzornictwo przedmiotów sztuki użytkowej (tzw. chochłoma, tace z Żostowa, ceramika Gżel, lakierowane miniatury z Palecha, jajko Faberge). Z każdym z przedmiotów wiążę się cząstka rosyjskiej duszy.

2.

BALET PIOTRA CZAJKOWSKIEGO DZIADEK DO ORZECHÓW: tradycja i współczesność

Czas trwania: 1,5 h

Miejsce: sala 003, IFWsch UJ, ul. Reymonta 4

Liczba uczestników: max. 20 osób

Termin: poniedziałek, godz. 8:00 (data do uzgodnienia)

Balet Piotra Czajkowskiego Dziadek do orzechów od ponad stu lat cieszy się nieustającym powodzeniem wśród widzów na całym świecie. W okresie Świąt Bożego Narodzenia nie tylko wiodące profesjonalne trupy baletowe, lecz także pomniejsze zespoły taneczne pragną zachwycić publiczność zarówno klasycznym wykonaniem, jak i własną interpretacją wspomnianego arcydzieła sztuki baletowej. Celem lekcji prowadzonej w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną jest przybliżenie uczestnikom historii powstania Dziadka do orzechów, prześledzenie jego ewolucji oraz zapoznanie z sylwetkami najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiej szkoły baletowej.

Data opublikowania: 27.10.2016