Rumunistyka - cykl wykładów

Termin: 26.10.2016 - 30.06.2017

Zakład Rumunistyki – Instytut Filologii Romańskiej

Termin realizacji zajęć: maj-czerwiec 2017

Czas trwania zajęć: około 2 godziny (zegarowe)

Miejsce przeprowadzenia zajęć: Collegium Paderevianum, al. Mickiewicza 9A, Kraków

Osoba kontaktowa: oczko.anna@uj.edu.pl

Trzy lata studiów na kierunku filologicznym wystarczy, by opanować komunikatywnie, na poziomie C1, obcy język. Jednak filologia to nie tylko intensywny kurs językowy, ale też poznawanie kultury i literatury danego kraju, jego historii, a także procesów, które decydują o charakterze języka.

Zakład Rumunistyki – Instytut Filologii Romańskiej zaprasza na cykl wykładów, który przybliży uczniom klas licealnych charakter i strukturę studiów językowych, dziedziny naukowe oraz metody typowe dla kierunków filologicznych.

1. Kiedy język, którego prawie nikt nie zna, staje się atutem na rynku pracy? – czyli, co można zyskać studiując na „małej filologii” (na przykładzie języka rumuńskiego)  / wykład, 20 min.
  2. Salut! – praktyczna nauka języka rumuńskiego / ćwiczenia, 30 min.
  3. Fenomen współczesnego kina rumuńskiego / wykład i projekcja filmu, 40 min.

Projekcja filmu krótkometrażowego Vacha Finlandeză z tłumaczeniem i napisami przygotowanymi przez Naukowe Koło Rumunistów. Film nawiązuje tematyką do kontrowersyjnego dzieła kostarykańskiego artysty Guillermo Vargasa Exposicion No. 1, ale z właściwym rumuńskiej kulturze dystansem i humorem.

1. Tajemnice i zagadki języka rumuńskiego okiem językoznawcy – krótkie wprowadzenie do filologii / wykład, 20 min.

Data opublikowania: 26.10.2016
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski