Zbiory Instytutu Filologii Słowiańskiej

Zapraszamy do nowej siedziby:

ul. Ingardena 3, III piętro.

Biblioteka jest czynna:

poniedziałek - piątek w godz. 11.00 - 15.00.

Czytelnicy składają zamówienia na książki w przeddzień wypożyczenia wysyłając maile na adres: biblioteka.filologia@uj.edu.plCzytelnicy są proszeni o sprawdzenie
w katalogu
 https://katalogi.uj.edu.pl/ czy dana pozycja posiada status „dostępny”.
Prosimy o wysyłanie zamówień z adresów w domenie @uj.edu.pl lub @student.uj.edu.pl

 

Zasady korzystania z Biblioteki po 25 maja 2020

 

 

Wraz z nastaniem 2018 roku Biblioteka Wydziału Filologicznego znajdująca się przy ul. Ingardena 3 przeszła małą rewolucję. Od kilku dni można wypożyczać książki za pomocą komputerowego zintegrowanego systemu bibliotecznego VIRTUA/VITLS: 

sprawdzać dostępność książek w Katalogu Zbiorów Bibliotek UJ, wypożyczać je bez żmudnego wypisywania rewersów oraz samodzielnie przedłużać termin zwrotu.

Do korzystania ze zbiorów wschodniosłowiańskich i słowiańskich zachęcamy studentów Wydziału Filologicznego oraz doktorantów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

KOMPUTEROWY KATALOG znajduje się tutaj

https://chamo.bj.uj.edu.pl/uj/search/query?theme=system

Zbiory Instytutu Filologii Słowiańskiej - kontakt

Czytelnia i Wypożyczalnia - tel. 12 663 2726

mgr Maria Sokołowska-Zwoleń, e-mail: maria.sokolowska-zwolen@uj.edu.pl

mgr Ewa Tomczyk, e-mail: ewa.tomczyk@uj.edu.pl

mgr Wanda Motyka, e-mail: wanda.motyka@uj.edu.pl

 

Zbiory Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ to bogata i niezwykle cenna biblioteka, na którą składa się ponad 50 tys. wolumenów i około 5 tys. roczników czasopism (w tym absolutnie unikalnych w Polsce, np. czasopisma slawistyczne węgierskie czy albańskie w języku francuskim).

Bibliotekę wyróżnia w skali całej neofilologii zaopatrzenie w dzieła z zakresu językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa (teoria, metodologia) oraz szeroko pojętej slawistyki. W ostatnich latach biblioteka wzbogaciła się o dary pochodzące z księgozbiorów profesorów: Urbańczyka, Sławskiego i Zaręby w zakresie językoznawstwa oraz profesora Niedzieli w zakresie literatury. Biblioteka posiada także starszy, cenny legat po Vlastimilu Hoffmanie. Wśród książek językoznawczych wiele cennych i rzadkich dzieł ma dedykacje najwybitniejszych slawistów światowych dla profesorów tzw. krakowskiej szkoły językoznawczej.

Biblioteka prowadzi wymianę z wieloma krajami (Czechy, Słowacja, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Słowenia, Niemcy, Austria, Włochy; okazjonalnie także Rosja, Litwa, USA).

Księgozbiór biblioteczny po przeprowadzkach znajduje się obecnie w trzech miejscach:

  1. podręczny oraz czytelnia na ul. R. Ingardena 3, sala 312,  III piętro
  2. w Bibliotece Jagiellońskiej - ul. Oleandry 3, III piętro
  3. w depozycie w Witkowicach (czasopisma) 

Korzystanie z księgozbioru znajdującego się w Bibliotece Jagiellońskiej możliwe wyłącznie na podstawie aktualnej karty bibliotecznej BJ, tj. aktywacji aktualnej legitymacji studenckiej w Wypożyczalni na parterze (wejście od ul. Oleandry).

 

1. Książki mogą być zamawiane:

- zdalnie, online, czyli poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza zamówienia, umieszczonego na stronie internetowej Biblioteki Jagiellońskiej

 

- na formularzu zamówienia należy zaznaczyć miejsce odbioru, którym może być:

- Czytelnia Europeistyczna - do korzystania na miejscu w tej Czytelni

- Wypożyczalnia - do wypożyczenia na zewnątrz (wyłącznie dla pracowników i studentów IFS)

 

2. Zamówienia złożone w BJ do godz. 13.00 realizowane są tego samego dnia, pozostałe dnia następnego. Książki zamówione w piątek po godz. 14.00 oraz w sobotę i niedzielę do odbioru w poniedziałek.

 

3. Korzystanie z zamówionych do Czytelni Europeistycznej materiałów możliwe jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00, a w soboty w godz. 9.00 - 14.00.

 

4. Odbiór materiałów zamówionych do Wypożyczalni BJ w godzinach otwarcia Wypożyczalni, tj. w poniedziałki w godz.10.00 - 19.00, od wtorku do piątku w godz. 9.00 - 19.00, w soboty w godz. 9.00 - 14.00.

 

Formularz zamówienia dostępny jest w zakładce na stronie Biblioteki Jagiellońskiej.

Katalogi górna belka: Katalogi ------>>> Biblioteki Collegium Paderevianum ---->>> Formularz zamówienia

 

W BJ wypożycza się wyłącznie książki, których nie ma w Bibliotece przy ul. R. Ingardena – należy koniecznie wcześniej sprawdzić!